Charakteristika mateřské školy

Mateřská škola (dále jen MŠ) vznikla přestavbou bývalého školnického bytu v budově Základní školy Komenium. Její provoz byl zahájen 4. 1. 2016. Mateřinka je jednotřídní s kapacitou 23 dětí ve věku od 2,5 – 6 (popř. 7) let. MŠ svou velikostí připomíná rodinná (mateřská) centra, díky čemuž je zde prostředí klidné a děti se tak cítí v bezpečí. To vše umožňuje kvalitnější výchovně vzdělávací proces a individuálnější přístup k dětem. Škola se nachází v centru města Olomouce, asi 100 metrů od Horního náměstí. Dopravní dostupnost je velmi dobrá, v blízkosti školy lze využít zastávky většiny tramvajových i autobusových linek městské hromadné dopravy. Spojení s olomouckým hlavním nádražím je díky tramvajovým linkám také velmi dobré, což je výhodné pro děti žijící v okolí města.

Vybavení mateřské školy

V MŠ je jedna třída, která dětem slouží ke hře, vzdělávacím aktivitám a také jako jídelna. Herna je dostatečně prostorná, využívá se pro pohybové hry, tělovýchovné chvilky, spontánní činnosti, hry a v neposlední řadě k odpolednímu odpočinku. Součástí je samozřejmě i sociální zázemí. MŠ má svou výdejnu stravy. Jídlo je dováženo ze školní jídelny Rožňavská. MŠ úzce spolupracuje se Základní školou Komenium. Děti ze ZŠ připravují pro mladší kamarády z mateřinky pohádky, tanečky apod., cvičí spolu při tělesné výchově. MŠ využívá prostory tělocvičny nejen pro tělocvik, ale také pro pohybové hry při nepříznivém počasí. K venkovním aktivitám slouží dvorek s polyuretanovým povrchem, vybaven lavečkami a pískovištěm. Do budoucna je plánováno jeho dovybavení. Chodíme také na procházky do nedalekých parků.

Zaměstnanci

Výchovně vzdělávací proces zajišťují dvě pedagogické pracovnice, obě splňují kvalifikační předpoklady dle zákona 563/2004 Sb., 1 pedagogická pracovnice, která zajišťuje překrývání (vycházky s dětmi), 1 asistent pedagoga. Provoz MŠ zajišťuje školnice, jejíž náplní práce je úklid a také výdej stravy.

Děti

Do MŠ dochází děti ve věku 2,5 – 6 (popř. 7) let. Věkově smíšená třída je výhodná v mnoha ohledech. Děti se v ní naučí toleranci, empatii, trpělivosti a také si vzájemně pomáhat. V současné době navštěvují školu děti ze spádové oblasti školy, z různých částí města Olomouce i jeho okolních obcí.

Akce a zájmové činnosti

V současné době nabízí MŠ kroužek AJ. Prostřednictvím zábavných aktivit, jako jsou hry, kreslení, pohádky, zpěv písniček a říkanek se děti seznámí se základními slovíčky a frázemi anglického jazyka. Dále nabízí MŠ předplavecký výcvik, který je zajišťován prostřednictvím Plaveckého stadionu Olomouc a kurz lyžování, který je zajištěn prostřednictvím NewmanSchool ve Ski areálu Hrubá Voda.
V průběhu celého školního roku probíhají různé akce, jako je např., účast na výtvarných soutěžích, divadlo v MŠ, veselé malování s malířem v MŠ. Děti mohou poznávat různé profese prostřednictvím besed také přímo v MŠ (policie, hasiči, záchranáři). MŠ také navštěvuje dopravní hřiště, sportovní hřiště HBC Zora Olomouc, muzea, divadla, jsou připraveny výlety do Sluňákova, vycházky za koníky a na statek na Lazce. Připraveny jsou společné akce pro rodiče s dětmi, jako je zahájení školního roku, v prosinci jsou to Vánoční dílničky, v květnu besídka ke Dni matek a v červnu společné ukončení školního roku, rozloučení se školáky a spinkání v MŠ. Některé aktivity mohou být řešeny pouze s ohledem na momentální průběh pandemie COVID-19.