Charakteristika a zaměření školy

Fakultní základní škola Komenium a Mateřská škola Olomouc, 8. května 29, na veřejnosti známá pod lidovým názvem „Komenka“, je základní škola s 1. až 9. postupným ročníkem s kapacitou 310 žáků, jejíž součástí je jednotřídní mateřská škola s kapacitou 23 dětí. Dne 1.září 2015 byl naší škole udělen statut „Fakultní škola Pedagogické fakulty UP v Olomouci“.

Škola se nachází v centru města, cca 100 metrů od Horního náměstí. Dopravní dostupnost je velmi dobrá, v blízkosti školy jsou zastávky většiny tramvajových i autobusových linek městské hromadné dopravy. Spojení s hlavním nádražím Olomouc je díky tramvajovým linkám také velmi dobré. Této skutečnosti využívají žáci dojíždějící z okolí města. Třípatrová budova školy patří mezi památkové objekty, v jejích prostorách sídlily od roku 1945 různé typy školy pod názvem Komenium.

V budově školy se nachází kromě kmenových tříd 1. a 2. stupně i odborné učebny, tělocvična a sál. Mateřská škola disponuje hernou, jídelnou, šatnou a vlastním sociálním zařízením. Uprostřed školního traktu je hřiště s asfaltovým povrchem a dvorek za tělocvičnou s umělým povrchem. Vzhledem k výtvarnému zaměření školy jsou prostory školy upraveny v jednotlivých patrech jako výstavní galerie prací žáků. Škola vlastní keramickou pec. Žákům je k dispozici výdejna obědů, ve volném čase mohou žáci navštěvovat výtvarné, keramické, sportovní, jazykové, hudební či počítačové zájmové kroužky. Zákonní zástupci žáků 1. stupně mohou využít i služeb školní družiny s kapacitou 176 žáků. Škola dlouhodobě spolupracuje s Pedagogicko – psychologickou poradnou Olomouc, zejména v oblasti péče o žáky se specifickými poruchami učení a chování.

Informace o prospěchu a chování svých dětí mohou zákonní zástupci získat na třídních schůzkách a mohou také využívat školních poradenských služeb výchovného poradce a metodika primární prevence. Organizací, která se spolupodílí na výchově a vzdělávání žáků, je Spolek rodičů Komenia Olomouc, který finančně pomáhá činnosti zájmových kroužků, při nákupu knih do žákovských knihoven, sportovních potřeb a přispívá na výchovně – vzdělávací akce pro žáky.

Informace o chodu školy, pořádaných akcích či úspěších žáků mohou zájemci získat na webových stránkách školy www.zskomenium.cz, z informačních vitrín před školou, nástěnek v prostorách školy, ale i při osobní návštěvě, např. při příležitosti Dne otevřených dveří.

Zaměření školy na rozšířenou výuku výtvarné výchovy

Škola nabízí dětem možnost stát se žáky tříd s rozšířenou výtvarnou výchovou. Tato rozšířená výuka výtvarné výchovy má u nás již tradici (byla zavedena v roce 1992). Žáci se tak mají možnost seznámit s mnoha aktivními výtvarnými činnostmi: kresbou, malbou, koláží, grafikou, výtvarným přetvářením běžných předmětů, prostorovým vytvářením, modelováním, keramikou, prací v plenéru a objevují také stále nová témata. Žáci jsou v neustálém spojení s výtvarným děním ve městě prostřednictvím výstav a soutěží, kdy i oni sami jsou v mnoha případech sami jejich tvůrci. Fakultní základní škola Komenium je totiž spoluzakladatelem výtvarné přehlídky všech škol našeho regionu „Olomoucké bienále“ a organizátorem výtvarné soutěže pro žáky MŠ a ZŠ „Bezpečná Olomouc“

Velice přínosná je např. naše spolupráce s Domem dětí a mládeže Olomouc. Jejich lektoři výtvarné výchovy připravují zajímavé výtvarné akce, na nichž si žáci vyzkoušejí techniky, které nelze z organizačních a jiných důvodů uskutečnit ve škole. Ceníme si velice i možnosti pravidelně se zúčastňovat animací, které pro nás zajišťují pracovníci Muzea umění v jejich prostorách u příležitosti pořádání stálých či přechodných výstav. Pravidelně jsou na naší škole organizovány tzv. krajinářské kurzy, konané vždy v jarních měsících v přírodě. Patří již neodmyslitelně k výuce rozšířené výtvarné výchovy v 6. ročníku. Je zřejmé, že kvalitu vztahu zvídavého potomka k čemukoliv ovlivňují jeho zákonní zástupci a později také další osobnosti, se kterými se dítě potkává. Jsou přirozené aktivity, které nezastupitelně rozvíjejí dětské smyslové vnímání, citové i rozumové poznávání světa, v němž dítě hledá své místo. Výtvarná výchova je jednou z nich!