Slavnostní freskový sál je na všech stěnách i na stropě vyzdoben ve stylu neorenesančního dekorativismu s prvky barokního iluzionismu.

Diváka při pohledu na výzdobu sálu fascinuje hustota a složitost výjevů i ornamentálních prvků. Obdobná malířská výzdoba v takovém rozsahu a provedení je unikátem, který nemá v tuzemsku srovnání.

Hlavním autorem freskové výzdoby, na níž se podílelo více tvůrců, je pravděpodobně malíř José Hilber, a vznikla roku 1892.

Význam školy samotné potvrzuje i její historie. Prvotním důvodem k této velkorysé stavbě byla nejen praktická potřeba nových prostor, ale i snaha o zvýšení prestiže školství v Olomouci. Myšlenka stavby školy zaujala i samotného císaře Františka Josefa I., který nad stavbou převzal patronát a školu po otevření osobně navštívil.

Sál prošel několikaletou náročnou rekonstrukcí pod vedením restaurátora Radomíra Surmy. Veřejnosti je zpřístupněn od roku 2019 (vždy v červenci a v srpnu v rámci prohlídek pořádaných Informačním centrem Olomouc).

Pronájem sálu

Slavnostní freskový sál je možné si pronajmout pro pořádání kulturních akcí (divadlo, koncert), charitativních akcí, vernisáží či výstav.

Pronájem je nutné domluvit s vedením školy.

Cena za pronájem: 2 000 Kč / hod

∗∗∗∗∗

Objednávky k prohlídkám

Prohlídku Slavnostního freskového sálu  lze objednat v IC Olomouc :
e-mail: infocentrum@olomouc.eu
telefon:  585 513 392

∗∗∗∗∗

Toulavá kamera zavítala do našeho sálu, záznam vysílání z neděle 16.12.2018 najdete ZDE